Název farmy /Y Cunkov

Kontaktní adresa

Mapa okolí Cunkova

Název farmy?

Ceník služeb

Akce na Farmě /Y

Galerie fotografií

English    English

Odkazy jinamZpět na hlavní stránkuPrivátní část webu
Lidé se ptají proč se farma jmenuje /Y (čti Diagonála Ypsilon).

Odpověď je snadná:

Název farmy je převzat z knihy Jacka Schaefera: Muž se srdcem kovboje s hlavním hrdinou Monte Walshem.

Dopřejme si kousek tohoto jedinečného textu :

Monte Walshovi táhlo na jednadvacátý rok, byl štíhlý, pevný a měl přimhouřené oči, jak si je zvykl přivírat před větrem a sluncem a měřil v ponožkách bez bot, které si ovšem zouval velice zřídka, plných stopětaosmdesát. Seděl na dlouhonohém hnědákovi s klenutou hrudí a jeho přítel Chet na vraníkovi se silnou šíjí. Čtyři nebo pět mužů stojících u koní se s nimi vehementně dohadovalo.
" Jen to zkus," řekl jeden z chlapíků, " sázím deset dolarů, že to nesvedeš."
" Nezkoušej to," řekl muž, který stál opodál. " Ten jejich kůň, to je vyložená návnada, přitáhli sem s ním, páč na něm chtějí třískat prachy."
" Do frasa," řekl Monte, " dyť je to jenom kůň."
Skupinka se přesunula ke stádu koní, které stálo nějakých padesát metrů odtud. Podsaditý Chet na vraníku roztřepal smyčku lasa, jeden muž ze skupinky mu ukázal vysokého, svalnatého siváka, ale ten okamžitě zavětřil a začal uhýbat do středu stáda. Chet popojel se svým koněm kus dopředu, vklouzl do stáda, jeho ruka se napohled ledabyle a bez úsilí pohnula, nad koňskými hřbety se vznesla smyčka, prosmykla se mezi koňskými hlavami a dopadla na siváka. Rozpoutalo se hemžení, když se honáci sesypali kolem siváka, zavázali mu oči, dali mu ohlávku, hodili mu na hřbet sedlo dlouhonohého hnědáka a pevně mu přitáhli podpínku. Monte, který už stál na zemi, natáhl ruku, plácl do stehna Cheta, který seděl na vraníku a svinoval laso, a pak vykročil k sivákovi. Jediným plavným rychlým pohybem se vyšvihl do sedla, jeho ošoupané staré vysoké boty vjely do třmenů, a jak uchopil otěže, naklonilo se jeho tělo kupředu. Odhodil šátek, kterým měl sivák zavázané oči, sivák se beze strachu a beze zmatku, ale vztekle a naschvál vysoko vzepjal, a než dopadl na všechny čtyři, uzda mu zazvonila o čelisti a kůň vyhodil zadníma, div se nezabořil nosem do země.
" Jupí," zaječel Monte, který seděl dál klidně v sedle, pobodl siváka ostruhami a plácl ho svým širokým kloboukem.
Sivákovi se vlnil hřbet nahoru a dolů a kroutil se jak korouhvička s obratnou a cílevědomou zuřivostí.
" Jupí," zaječel Monte znova. Už lapal po dechu, klobouk už neměl, z nosu mu tekl pramínek krve, ale v sedle seděl pevně jako předtím.
Sivák se přestal točit a vyrazil střemhlav kupředu přímo ke skupině vozů. Pod jeho kopyty zachrastily pánve, žhavé uhlíky se rozlétly na všechny strany a honáci honem vstávali a uhýbali koni z cesty. Ten se vzepjal a svalil se, nejspíš úmyslně , na bok, na přední kolo jednoho vozu. Jak kůň padal, Monte vyletěl ze sedla a hodilo ho to na bočnici vozu. Sivák se vyhrabal na nohy, zatočil se na místě, vyhodil, pak zpozoroval ležícího jezdce, přiskočil až k němu a vysoko se vzepjal, aby ho mohl předními kopyty přirazit k zemi. Ale ve všeobecném zmatku se zatím tryskem přiblížil vraník, v jehož sedle Chet roztáčel malou smyčku lasa, smyčka vylétla kupředu, dopadla sivákovi na přední nohy, ještě když byly ve vzduchu, Chet bleskurychle ovinul druhý konec lasa kolem hrušky sedla, vraník v trysku uhnul do strany, sivák ztratil rovnováhu a zřítil se na zem. Když se už bez lasa vyhrabal zase na nohy, přikulhal Monte k němu, chytil se jednou rukou hrušky sedla, vytáhl se nahoru, a jakmile se ocitl v sedle, naklonil se kupředu a vzal znovu do ruky otěže. Sivák zaržál, vyhodil, jednou, podruhé, potřetí, ale pak zůstal stát s nohama ztvrdlýma a se sklopenou hlavou.